Home » Pozostałe » Degustacja kawy

Degustacja kawy

O degustacji wina czy piwa słyszał już chyba każdy, a czy ktoś kiedyś się zastanawiał jak degustować kawę?

 

Smak i aromat kawy zależy od miejsca uprawy ziaren, kawa uprawiana jest pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Zwrotnikiem Koziorożca, największe uprawy znajdują się w Ameryce Łacińskiej, Afryce środkowej i w południowej Azji. Kawy z różnego regionu świata różnią się od siebie smakiem, aromatem i body.
  • Aromat kawy – to inaczej zapach jaki wydziela kawa. Aromat zaparzonej kawy może być: ziemisty, kwiatowy, korzenny, orzechowy, cytrusowy. Charakterystyczne cechy aromatu kawy często wiążą się ze smakiem przygotowanego napoju. Niektóre ziarna kawy maja bardzo subtelny aromat, naprawdę bardzo trudny do rozpoznania szczególnie dla początkującego degustatora kawy,  musimy pamiętać aby każdą degustację kawy rozpoczynać od określenia aromatu, gdyż ogromna część odczucia smakowego jest bezpośrednio związana z naszym zmysłem węchu.
  • Smak kawy – to cecha, którą odbiera się w różnych partiach ust, cytrusowy, kakaowy, waniliowy czy czekoladowy to tylko nieliczne spośród naprawdę wielu odczuwalnych smaków. Niektóre smaki kawy są bardzo wyczuwalne zaś inne są bardzo delikatne, ledwie możliwe do odczucia.
  • Body – to tzw. „ciężar kawy”, określa czy kawa sprawia wrażenie ciężkiej czy lekkiej. Kawa o lekkim body sprawia wrażenie lekkości na języku, jej smak nie utrzymuje się zbyt długo, zaś kawa o o pełnym body jest wyraźnie odczuwalna, a jej smak pozostaje z nami na bardzo długo.

 

Jak wygląda degustacja kawy?

Degustacja kawy polega sprawdzeniu wszystkich walorów świeżo zaparzonej kawy, bez dodatku mleka czy cukru. Wyróżnia się cztery podstawowe etapy degustacji kawy:
1. Zapach
2.Smak, podczas degustacji kawy bardzo ważne jest tzw. siorbanie, które sprawia że kawa rozlewa się po całym podniebieniu
3.Lokalizowanie smaku na języku
4.Ocena końcowa, polega na wystawieniu własnej opinii czy kawa jest smaczna.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Degustacja kawy, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>